+ Отговор в тема
Резултати от 1 до 14 от общо 14

Тема: Харпуни - материали от които са изработени

Утвърден участник Аватара на Yavor Paunov

Харпуни - материали от които са изработени

Здравейте колеги. Нямам никакъв опит в подводния риболов/лов, но за това съм ловец (че съм водолаз е ясно) и докато четях представянето на Весел се замислих. Основно предлаганите харпуни в магазините са изработени от алуминий и пластмаса и са различни класове, напоследък мои колеги които практикуват подводен риболов се запалиха по дървени харпуни, ръчна поръчкова изработка или фабрични, а гледам, че Явор прави карбонови такива, до колкото знам от много висок клас.
    Та, как влияят тези различни материали на теглото на харпуна, респективно на откат и точност? Защо харпуна трябва да е алуминиев, дървен или карбонов?
    При огнестрелните оръжия е ясно, колкото по-тежко толкова по-точно и по-малък откат. Но пък колкото по тежко, толкова по трудно за носене, придвижване и т.н.
    Стана ми интересно как е при харпуните и ще се радвам да осветлите неукия.

Младши участник Аватара на yavorsub

За: Харпуни - материали от които са изработени

От самото начало на съществуването си харпуните са били направени от налични материали.Тогава това е била дървесината, която и до днес си остава чудесен материал от който стават невероятни харпуни.Хронологично харпуностроенето се развива и масовизира и се появяват и материали като алуминий , пластмаса а в днешни дни и композитните материали.

Кой материал е най-добър за направата на харпун е въпрос който винаги е мъчил и ще продължава да тормози всеки който се захване да избира или конструира харпун.Универсален отговор разбира се няма !

Първо да обобщим какво е харппун?Няма да навлизам в големи подробности че има пружинни, ластични и пневматични харпуни както и многото техни подразделения, за удобство тук ще се спра на ластичните харпуни.

Това е сравнително просто приспособление състоящо се от тяло с дръжка в която се намира спусък и глава за която са прикачени ластиците -двигателя на устройството.

Дървото е евтино , лесно се обработва и позволява голям набор от форми, като същевременно поради относителното си тегло позволява много добър баланс на харпуна.Недостатъците му са че не позволява да се снижи профила в ненормални крайности и понякога не е най-подходящия материал, изисква и повече грижи за поддръжка.

Алуминия е най-евтината суровина като в комбинация с пластмасата са "царете" на пазара.Обикновено се ползват тръби с диаметър ф-28мм като дръжката и главата са пластмасови.Те са най-масово разпространените харпуни на пазара като варират по фирма , форма, дължина и предназначение.

И в днешно време композитите (карбон файбер, кевлар или файбер глас ) са хита на пазара, позволяват неввероятни форми и приложения, като до момента задават "тавана" на съпромат и приложение.Недостатъка и е че поради лекото собствено тегло се налага да се балансират допълнително(това разбира се е грижа на производителя де ) , и цената която в доста случаи се равнява на цената на един 50сс мотопед.

Благодаря Яворе. Извинявам се, че не посочих за кои харпуни се отнася въпроса ми, но съм твърде бос в подводната стрелба. Имах предвид точно ластичните. Как влия теглото и материала от който са изработени на отката и на точността?

Адаш ако два харпуна с еднаква дължина и тегло са направени от различни материали то те на теория би трябвало да произведат идентични изстрели .
    Според формата им обаче може да дадат и различне резултат.
    От там-ако ралични по материал харпуни имат еднаква форма, тегло и маса -то те ще стрелят идентично ! -това е аксиома

И сега най-интересното с определени материали може да се постигнат форми , които с други са невъзможни, затова един карбонов харпун може да е висок замо 15мм и да е идеален за бързо маневриране и "гонитба" на летящи риби.
    В никакъв случай не прокламирам този или онзи харпун, има си оптимален за всеки и всичко.

....както честичко повтарям -маята на живота е да знаеш какво искаш !

Благодаря Адаш, значи и тук височината на мерната линия е от значение DD. Добре де, аз съм държал дървен и алуминиев, та първия беше много по тежък. После ластиците със сигурност придават откат, всъщност сега като се замисля може и да е накат - пуст му съпромат, докато следвах 3 години го мъчих и накрая се отказах. На база това си мисля, че дървения е по тежък и както при огнестрелните оръжия отката би бил по-малък, съответно комфорта при стрелба и точността по-висока.
    Като цяло има ли значение за вида ловувана риба, какъв ще бъде харпуна? Като тегло и форма.

Именно вида на лова обуславя и харпуна и най-вече неговото стъкмяване-стрела , ластици , макара.
    Ако ще ловим бяла рибка и ще стреляме на близко , тогава един по-лек сет с маневрен харпун е ок.
    Ако ще ходим по други морета за големи риби -тогава променяме с по-дълъг и по-тежък харпун, с повече мощ(ластици) .

Младши участник

Cool За: Харпуни - материали от които са изработени

Малко снимки от направата на един класически дървен харпун.Комбинация между бял и червен махагон подходящ за кефалови риби лесен за презареждане и стъкмяване идеален за района на Варна работна дължина 90см .Последователно му нанесох покрития за импрегниране и фугиране и завърших с автоемайл .Предвиден е за 2/14 или1/16 ластици.
    Не е завършен още .IMG_0702.jpgIMG_0715.jpgIMG_0721.jpgIMG_0725.jpgIMG_0729.jpgIMG_0732.jpg

Младши участник

Ето и един харпун готов за бистри пролетни води!
    Работна дължина :95см
    Стрела:7мм,акулска перка ,контра торсион2,дълж.130см
    Макара:Пикасо30м ,1.5мм
    Спусък:реверсивен ръчно изработен 35/125/15мм
    Тяло:Бял и Червен Махагон Височина на дръжката14см,Ширина5-9,5см
    Ластици:3/14мм "Дънлоп"
    Тегло:2,6кг(250гр баласт)
    Стрелата е издадена на 15см от тялото. Харпун 1.jpgХарпун 2.jpgХарпун 3.jpgХарпун 5.jpgХарпун 6.jpgХарпун 15.jpgХарпун 13.jpgХарпун 10.jpgХарпун 12.jpg
    Прикачени изображения Прикачени изображения

Младши участник Аватара на JIRO
    Град
    Варна

Не разбирам защо пишеш от свое име?
    Умните се учат от собствените си грешки а мъдрите се учат от грешките на другите!

Град
    Варна

Цитирай Първоначално написано от каломало Виж мнението
    Малко снимки от направата на един класически дървен харпун.Комбинация между бял и червен махагон подходящ за кефалови риби лесен за презареждане и стъкмяване идеален за района на Варна работна дължина 90см .Последователно му нанесох покрития за импрегниране и фугиране и завърших с автоемайл .Предвиден е за 2/14 или1/16 ластици.
    Не е завършен още .Прикачен файл 715Прикачен файл 716Прикачен файл 717Прикачен файл 718Прикачен файл 719Прикачен файл 720
    Колега първия харпун който си показал не е твой и не си го правил ти за да пишеш от свое име.
    Относно втория харпун мисля ,че е прекалено тежък и не достатъчно маневрен за риболов на най често срещаните риби в Черно море обект на подводен риболов!
    Иначе смятам ,че е необходимо да похваля тук Петьо от Варна (майстора на двата харпуна) за майсторската изработка( и прекрасния дизайн на първия харпун)!
    Умните се учат от собствените си грешки а мъдрите се учат от грешките на другите!

Младши участник

Колега първия харпун съм го покаазал от името на собственика кйто ме помоли за това.Участвал съм и продължавам да участвам в довършителните му работи.
    Втория харпун наистина е тежък и неманеврен ама на сушата и да не е за черно море.
    Майстора съм го похвалил в другите форуми.
    Не смятам че всички трябва да правят еднотипни харпуни,за това ще продължавам да представям и други такива .Нека всеки сам прецени кое му харесва и кое не и надявам се никой да не се чувства зле!

Град
    Варна

Колега първия харпун съм го покаазал от името на собственика кйто ме помоли за това.Участвал съм и продължавам да участвам в довършителните му работи.
    Втория харпун наистина е тежък и неманеврен ама на сушата и да не е за черно море.
    Майстора съм го похвалил в другите форуми.
    Не смятам че всички трябва да правят еднотипни харпуни,за това ще продължавам да представям и други такива .Нека всеки сам прецени кое му харесва и кое не и надявам се никой да не се чувства зле!
    Това не е вярно и не ти прави чест(скромноста краси човека)!
    Познавам собственика на първия харпун(професионален автобояджия)...
    И в никой форум не съм прочел да споменеш Петър...
    Относно харпуна ти да ,подходящ е за Австралия...

Младши участник

Здравейте колеги!
    Аз лично съм сменил седем вида харпуни и всеки следващ ми се е струвал много по-добър от предишния.Изглежда, че и това не е много вярно.Преди четири дни реших да вляза с първия си харпун, който е дълъг само 65сантиметра. Резултата е 11 риби. Тъкмо мислех да го подарявам, а сега се замислям.Все пак реликва си ми е. Тези дни ще пробвам и втория си харпун. Ще ви покажа резултата.
    Извода ми е, че не толкова харпуна е от значение, а просто с времето човек става все по-добър.Тренировките и опита правят ловеца добър.
    Наблюдавал съм колеги със супер екипировка,но те дори и дупето им е над повърхността на водата а искат риба да бият.Вярвам, че Вие сте срещали такива.

Младши участник

Здравеите!
    Дължа извинение за неправилното представяне на харпуните по горе отчасти от незнание отчасти от арогантност и себеизтъкване пренебрегнах маистора им който въобще не е за пренебрегване.Много съм доволен от харпуните които ми Петър от Варна направи и тази и миналата година.Наистина страхотни оръжия.Като въпреки всичко се съобрази с неясните ми изисквания на начинаещ.В резултат първия ми харпун стана тежък и неманеврен и във водата и и вън от нея даже на няколко пъти щях да изтърва риби дето не са за изтърване.
    Също съм длъжен да благодаря на Марио Христов за съветите които ми даде при тунинговнето на пневматика ми с мамба кит.Малцина са компетентните в тази област а неуспешните опити са безброй.
    Калоян Димов (каломало)

+ Отговор в тема

Отметки

Правила за публикуване

• Вие не можете да публикувате теми
  • Вие не можете да отговаряте в теми
  • Вие не можете да прикачвате файлове
  • Вие не можете да редактирате мненията си